Jak zadbać o zęby w dorosłym wieku?

Niezależnie od tego, ile właściwie masz lat, musisz starać się dbać o swoje zęby. W dorosłym wieku będziesz jednak robić to inaczej niżeli w dzieciństwie czy okresie nastoletnim. Właściwa higiena jamy ustnej powinna stać się dla ciebie jednym z priorytetów. Pamiętaj, że nawet u ludzi starszych mogą pojawić się problemy z próchnicą czy chorobami dziąseł. A musisz się przed nimi jakoś zabezpieczyć, by wskutek tego typu schorzeń nie doszło do utraty zęba – czasami, gdy choroba za mocno się rozwinie, trzeba go bowiem usunąć.

Czynności składające się na podstawową higienę jamy ustnej w wieku dorosłym są na szczęście bardzo proste. Pierwsza z nich – absolutnie najważniejsza – to szczotkowanie. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Rób to zawsze rano (po śniadaniu) i wieczorem (gdy skończysz ostatni posiłek). Wybieraj pasty zawierające fluor. Co prawda teraz powstała na niego spora nagonka, ale jednak jest to ten składnik, który najlepiej radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej, która mogłaby z biegiem czasu przekształcić się właśnie w próchnicę.

Twój dentysta na pewno też wiele razy wspomniał ci o tym, jak ważne jest, by oczyszczać również przestrzenie występujące między zębami. A zrobisz to wyłącznie przy użyciu nici dentystycznych. Sięgaj po nie także dwa razy dziennie, zanim jeszcze użyjesz szczoteczki. Jeżeli bowiem pozostawiłbyś resztki żywności w szparkach i zakamarkach jamy ustnej, mogłyby one doprowadzić do powstania w takich miejscach płytki nazębnej. Ta z kolei ulega przekształceniu w kamień nazębny, którego już nie jesteś w stanie pozbyć się samodzielnie.

Zadbaj też o swoją dietę. Zyska na tym całe twoje zdrowie. Ogranicz spożycie cukrów (zwłaszcza tych prostych) i unikaj słodyczy, gotowych dań oraz wypieków. Gdy sięgasz po jakiś produkt w sklepie, zawsze odwróć go i zobacz, ile rzeczywiście zawiera on cukru. Możesz się tutaj mocno zdziwić. Nawet w zwykłym ketchupie potrafi kryć się kilkadziesiąt łyżeczek zwykłego cukru stołowego!