Po czym nie wolno myć zębów?

Większość z nas myje zęby 2-3 razy dziennie. Niektórzy dentyści zachęcają swoich pacjentów do mycia ich po każdym posiłku, by zapobiegać rozwojowi próchnicy. Jest w tym oczywiście sporo prawdy, lecz są posiłki po których nie wolno myć zębów.

Nasze zęby zbudowane są z trzech części: korony, szkliwa i korzenia. Korona zęba dodatkowo pokryta jest szkliwem, jest ono najtwardszym elementem ludzkiego organizmu. Szkliwo zbudowane jest z substancji, która ulega różnym reakcjom w zależności od PH w jamie ustnej.

Jeżeli szkliwo ma kontakt z takimi produktami jak coca cola, mięso, białe i czerwone wino, dym papierosowy, czy cytrusy, dochodzi wówczas do rozpuszczania się szkliwa. Cały ten proces nazywa się odwapnieniem szkliwa, czyli jego rozmiękczaniem.
Po takich produktach nie powinno się myć zębów. Jeżdżąc szczoteczka po zmiękczonym szkliwie tylko je uszkodzimy, w skutek czego zęby nie będą dobrze chronione przed atakiem próchnicy.

Dlatego pamiętajmy, że po spożyciu kwaśnych pokarmów, sztucznych napojów, alkoholu i soków, należy wówczas wypłukać usta płynem do higieny jamy ustnej, bądź samą wodą. Mycie zębów powinno nastąpić mniej więcej godzinę po wstępnym wypłukaniu.

Zamiast przepłukiwania ust, możemy sięgnąć również po bezcukrową gumę do żucia, która zbierze resztki zalegające między zębami, dzięki czemu zapobiegniemy rozwojowi próchnicy. Guma do żucia przywraca prawidłowe PH w jamie ustnej, jednak nie powinno się jej żuć dłużej niż od 5 do 10 minut.

Możemy sami przyspieszyć odbudowę szkliwa, zjadając przykładowo żółty ser bogaty w wapń. Im szybciej przywrócimy prawidłowe PH w naszej jamie ustnej, tym prędzej zatrzymamy proces odwapnienia szkliwa.

Co jednak w sytuacji, kiedy nie mamy czasu czekać pełnej godziny, aby wyszczotkować zęby?
Jest na to prosty sposób. Umyjmy zęby tuż przed śniadaniem, a po jego spożyciu zwyczajnie przepłuczmy usta płynem, wodą, czy sięgnijmy po prostu po bezcukrową gumę do żucia.
Warto też sięgnąć w tym wypadku po nić dentystyczną, za pomocą której pozbędziemy się resztek pokarmu zalegającego między zębami.

Pamiętajmy, mycie zębów jest obowiązkowe, jeżeli nie chcemy mieć do czynienia z próchnicą. Jednak trzeba to robić z głową, aby sobie nie zaszkodzić. Warto także wiedzieć, że mycie zębów wieczorem, jest o wiele ważniejsze niż wyszczotkowanie ich rano. Wszystko dlatego, że podczas snu nie przełykamy śliny, a jej produkcja jest znacznie ograniczona, to właśnie ona jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego PH w naszej jamie ustnej.