Rodzaje aparatów na zęby

W zależności od rodzaju wady zgryzu wybierane są inne techniki korygowania go i inne aparaty. Obecnie dostępne aparaty na rynku można podzielić na kilka grup.

  1. Aparaty stałe.
    Tego rodzaje aparaty mocowane są specjalnym klejem, na długo do szkliwa zębów. Zbudowane są z wielu części zwanych pierścieniami, zamków, ligatur i drutu. Tego typu aparaty, są bardzo popularne wśród dzieci, chociaż ostatnimi czasy zdarza się spotkać osoby dorosłe je posiadające. Ogromną ich zaletą jest fakt, że działają bez przerwy korygując stopniowo wszystkie krzywizny i wady. W miarę prostowania się zębów, co jakiś czas ustawia się na nowo działanie aparatu, by nadal działał ze stałą siłą. Aparaty stałe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów różniących się ceną, właściwościami i wyglądem, co sprawia, że możemy dobrać materiał wykonania aparatu w zależności od naszych preferencji.
    Dosyć poważną wadą tego typu aparatów jest ich wygląd kojarzony z brakiem atrakcyjności, jednak nowoczesne aparaty językowe mają możliwość umieszczania ich po wewnętrznej stronie zębów, co sprawia, że są niewidoczne.
  2. Aparaty wyjmowane.
    Tworzone są dla każdego pacjenta indywidualnie w zależności od rodzaju wady zgryzu jaką posiada. Akrylowa płytka do której przymocowane są odpowiednio powyginane druty tworzy aparat korygujący, który można zdejmować kiedy tylko chcemy. Jednak należy pamiętać, że im dłużej go nosimy, tym leczenie będzie skuteczniejsze.